כש-YNET הורגים גרפים…

היום (17.5.20) התפרסמה בYNET ידיעה שעוסקת בבצלאל סמוטריץ', שר התחבורה לשעבר. במסגרת הכתבה פורסם הגרף הבא (שדרך אגב, בעקבות המחדלים הויזואליים המחרדים בו, הוסר מהידיעה במהלך היום):

בגרף הזה ניתן למצוא שתי טעויות ויזואליות והטייה אחת. נתחיל מהבולט ביותר – תוויות הערכים. כיצד ייתכן שבשנת 2008 מספר ההרוגים היה 433 והוא נמצא נמוך יותר מהשנה הקודמת שבה נמצאו 415 ובשנה שלאחר מכן בה נהרגו 346 בני אדם. הטעות הזו חוזרת על עצמה לאורך כל הגרף מה שמאפשר להניח שמדובר בטעות אנוש ולא יד מכוונת. מבדיקה שנעשתה עולה כי הנתונים נכונים ורק התוויות "זזו" שנה אחת קדימה.

טעות ויזואלית שנייה קשורה לתוויות ציר ה-X. אם המטרה של הצגה ויזואלית של נתונים היא להקל על הקורא להבין תמונת עולם מסובכת יותר, הרי שהטייה של התוויות בציר ה-X עושה בדיוק ההפך. היא מקשה על הקורה להבין את התמונה במבט אחד. במקום עליו יהיה לעצור ולחשוב על איזה שנה מדובר. אולי אפילו להטות את הראש. זוהי פעולה נוספת ומיותרת של הקורא לעשות. פעולה מיותרת שוות רך לכישלון בהצגת הנתונים.

הדבר החמור ביותר בגרף הזה היא הטייה שבYnet בחרו לעשות בציר ה-Y. אומנם כאשר מציגים מידע לאורך הזמן בגרף קווי, בסיטואציות מסוימות (כמו למשל בהצגת שינוי ערך מניות כשההפרש בין הערכים הוא קטן אך עדיין משמעותי), כן ניתן להתחיל את ציר ה-Y שלא באפס. אך ברוב המקרים מדובר בהטייה ויזואלית שמקורה בבחירת טווח הערכים בציר ה-Y, במרווחים בין הערכים ובנקודה שממנה מתחילים: טווח גדול מידי יכול לייצר אשליה של העליות או ירידות חדות מידי, ולהפך. טווח נמוך מידי יכול להסתיר שינוי מגמה חשוב. במקרה הנוכחי, ברור שציר הY לא התחיל מאפס (הוא התחיל מ250…..).

הציר הנכון היה צריך להראות כך:

אפשרות נוספת להצגת הנתונים, ייתכן שאף עדיפה יותר לאור השינוים הקטנים יחסית לאורך השנים היא גרף עמודות שמבליט בצורה טובה יותר את השינוי:

האם אתם מקבלים תחושה שונה לגבי הנתונים?

מעקב אחרי תגובות
עדכן אותי על

1 תגובה
החדש ביותר
הישן ביותר הפעיל ביותר
Inline Feedbacks
ראה את כל התגובות

אני מאחלת לכל מי ששיך האתר הזה והסקרים האלה שאלוקים מידת הדין יעניש אותך ביסורים רעים וחולפים רבים ולעולם לא תהיה לך נחמה ורחמים לעולמים אמן ואמן