נתון בראש

על דאטה, עיתונאות והגרף שביניהם

ההתפתחות הטכנולוגית המהירה לא פוסחת גם על עולם העיתונות, שמטפח בשנים האחרונות תחום חדש ומסקרן ביותר – דאטה ג'ורנליזם. תחום זה עומד במרכזו של אתר "נתון בראש".

 

אצלנו תוכלו למצוא עיתונות אזרחית המבוססת על נתונים, עובדות ומספרים, שלא נופלת לרטוריקה צהובה, כותרות סנסציוניות או אינטרסים פוליטיים.

 

"נתון בראש" הוא לא אתר חדשות או בלוג עיתונאי במובן המסורתי של המילה. לא תמצאו כאן חדשות מתחלפות על אירועי היום, פרשנויות פובליציסטיות או כותרות בומבסטיות. למעשה – לא תמצאו כאן מילים מיותרות. המילים, תפקידן לספק את ההקשר. את הסיפור העיתונאי יספרו המספרים.

 

מוכנים לראות את התמונה המלאה?

מה באתר?

"אגף הפרויקטים"

באתר תוכלו למצוא פרויקטים מקוריים, מבוססי נתונים מהארץ ומהעולם, במגוון תחומים כגון פוליטיקה, כלכלה, חברה, איכות הסביבה וספורט. הפרויקטים בחלקם יתרכזו בויזואליזציה של הנתונים, אך ברובם המכריע ינסו לספר סיפור - סיפור עיתונאי - אשר מבוסס על נתונים.

בלוג דאטה-ג'ורנליזם

בבלוג יוצג בפניכם בהרחבה עולם הדאטה-ג'ורנליזם. דרך הבלוג תכלו ללמוד ולהבין טוב יותר מה זה בעצם דאטה-ג'ורנליזם? מהם עקרונות העבודה של "עיתונאי הנתונים"? באיזה כלים משתמשים כדי ליצור סיפורים מבוססי דאטה, איך משיגים מידע דיגיטלי ועוד. בנוסף בבלוג יוצגו עבודות שונות מהארץ ומהעולם.

"אני מאמין"

שקיפות

בשנים האחרונות גוברת מגמת השקיפות בקרב ארגונים רבים בארץ ובעולם. ממשלות, עמותות, ארגונים ללא מטרות רווח ואפילו עסקים פרטיים נראה שיותר ויותר מהם אוספים נתונים, מפיצים אותם, ואף מנגישים את מאגרי המידע שברשותם לשימוש חופשי בקרב הקהל הרחב. למעשה, זוהי אחת הסיבות המרכזיות לכך שהדאטה ג'ורנליזם פורח כיום. אנו ב"נתון בראש" מאמינים בשקיפות ומבקשים להמשיך ולחזק אותה, הן על ידי הפצת נתונים והצגתם באופן ברור וקריא לכל אדם, והן על ידי שקיפות מרבית ככל הניתן של עבודתנו באתר.

ביקורתיות

כיאה לעבודה עיתונאית, גם ניתוח נתונים והצגתם חייב להיעשות בעין ביקורתית. כמו כל מידע (במיוחד כאשר מדובר בכמויות אדירות), גם על דאטה ג'ורנליזם ניתן לעשות מניפולציות ואולי אף בקלות רבה יותר. לכן, אנו ב"נתון בראש" לא לוקחים שום נתון כמובן מאליו. אנו מתחייבים לחקור, לבקר ולהיכנס לעובי הקורה בכל מקרה שנבחן, לא לפחד לשאול שאלות, גם אם הן מורכבות, ולהציג בפניכם את המשמעויות השונות שעולות מתוך כך.

פתיחות

על אף מדיניות העין הביקורתיות שאימצנו ב"נתון בראש", אנו לרגע לא שוכחים שגם אנחנו, כמו כולם, לא חסינים מפני ביקורת. אנו מכירים בכך שגם אנחנו יכולים לטעות לאורך הדרך ומקבלים הערות והארות בידיים פתוחות. ב"נתון בראש" אנחנו פתוחים לשמוע את דעתכם גם אם היא שונה משלנו ומאמינים שזו הדרך הטובה ביותר בה ניתן להתקדם ולהתפתח.

מעורבות

ב"נתון בראש" אנו מאמינים בשיתוף פעולה עם הקהל שלנו – ציבור הגולשים – שהרי אין לעיתונות שום משמעות ללא קהל הקוראים שלה. אנו מזמינים כל אחד ואחת מכם להיות מעורב בנעשה באתר. אתם מוזמנים להגיב, לדון לשתף ולהפיץ את המידע שמוצג בפניכם. אנחנו קוראים לכם לשלוח לנו נתונים שהייתם רוצים לראות באוויר ומאפשרים לכם להשתמש בנתונים שברשותנו כדי לקחת אותם צעד אחד קדימה.

אודותי

קוראים לי דורון. בטרם אתחיל ואפרט מי ומה אני, עלי תחילה להסביר לכם מה אני לא. אני לא עיתונאי במקצועי, גם לא מעצב, ומעט יכולות התכנות שלי מסתכמות ביצירת נוסחאות שעוזרות לי לחשב ציונים. בכל זאת, נדמה שיש בי קצת מכל דבר. הוסמכתי בעברי כהנדסאי אלקטרוניקה, ובמשך שנים רבות (ועד היום) עבדתי לפרנסתי כטכנאי. בין לבין סיימתי תואר ראשון בתקשורת במכללת ספיר ותואר שני בהצטיינות, אף הוא בתקשורת, באוניברסיטת תל אביב.

 

במהלך לימודי נחשפתי לתחום חדש שמתפתח במהירות ברחבי העולם – "דאטה ג'ורנליזם" – שריתק אותי למסך. מהר מאוד הבנתי שזה המקום שבו אני רוצה להיות ולכן התחלתי ללמוד באופן עצמאי את התחום ואת והכלים הטכנולוגים שעומדים במרכזו. מקבץ תערובת כישוריי בשילוב עם יצר סקרנות שובבני, הובילה להתגלגלותו של רעיון אשר הלך והבשיל  לכדי אתר "נתון בראש".

נגישות