נתון בראש

על דאטה, עיתונאות והגרף שביניהם

ההתפתחות הטכנולוגית המהירה לא פוסחת גם על עולם העיתונות, שמטפח בשנים האחרונות תחום חדש ומסקרן ביותר – דאטה ג'ורנליזם. תחום זה עומד במרכזו של אתר "נתון בראש".

 

אצלנו תוכלו למצוא עיתונות אזרחית המבוססת על נתונים, עובדות ומספרים, שלא נופלת לרטוריקה צהובה, כותרות סנסציוניות או אינטרסים פוליטיים.

 

"נתון בראש" הוא לא אתר חדשות או בלוג עיתונאי במובן המסורתי של המילה. לא תמצאו כאן חדשות מתחלפות על אירועי היום, פרשנויות פובליציסטיות או כותרות בומבסטיות. למעשה – לא תמצאו כאן מילים מיותרות. המילים, תפקידן לספק את ההקשר. את הסיפור העיתונאי יספרו המספרים.

 

מוכנים לראות את התמונה המלאה?

מה באתר?

אגף הפרויקטים

באתר תוכלו למצוא פרויקטים מקוריים, מבוססי נתונים מהארץ ומהעולם, במגוון תחומים כגון פוליטיקה, כלכלה, חברה, איכות הסביבה וספורט. הפרויקטים בחלקם יתרכזו בויזואליזציה של הנתונים, אך ברובם המכריע ינסו לספר סיפור - סיפור עיתונאי - אשר מבוסס על נתונים.

"טעות בעיתונות"

מעקב אחר הטיות ויזואליות וסטטיסטיות בעיתונות המקומית.

"אני מאמין"

שקיפות

בשנים האחרונות גוברת מגמת השקיפות בקרב ארגונים רבים בארץ ובעולם. ממשלות, עמותות, ארגונים ללא מטרות רווח ואפילו עסקים פרטיים נראה שיותר ויותר מהם אוספים נתונים, מפיצים אותם, ואף מנגישים את מאגרי המידע שברשותם לשימוש חופשי בקרב הקהל הרחב. למעשה, זוהי אחת הסיבות המרכזיות לכך שהדאטה ג'ורנליזם פורח כיום. אנו ב"נתון בראש" מאמינים בשקיפות ומבקשים להמשיך ולחזק אותה, הן על ידי הפצת נתונים והצגתם באופן ברור וקריא לכל אדם, והן על ידי שקיפות מרבית ככל הניתן של עבודתנו באתר.

ביקורתיות

כיאה לעבודה עיתונאית, גם ניתוח נתונים והצגתם חייב להיעשות בעין ביקורתית. כמו כל מידע (במיוחד כאשר מדובר בכמויות אדירות), גם על דאטה ג'ורנליזם ניתן לעשות מניפולציות ואולי אף בקלות רבה יותר. לכן, אנו ב"נתון בראש" לא לוקחים שום נתון כמובן מאליו. אנו מתחייבים לחקור, לבקר ולהיכנס לעובי הקורה בכל מקרה שנבחן, לא לפחד לשאול שאלות, גם אם הן מורכבות, ולהציג בפניכם את המשמעויות השונות שעולות מתוך כך.

פתיחות

על אף מדיניות העין הביקורתיות שאימצנו ב"נתון בראש", אנו לרגע לא שוכחים שגם אנחנו, כמו כולם, לא חסינים מפני ביקורת. אנו מכירים בכך שגם אנחנו יכולים לטעות לאורך הדרך ומקבלים הערות והארות בידיים פתוחות. ב"נתון בראש" אנחנו פתוחים לשמוע את דעתכם גם אם היא שונה משלנו ומאמינים שזו הדרך הטובה ביותר בה ניתן להתקדם ולהתפתח.

מעורבות

ב"נתון בראש" אנו מאמינים בשיתוף פעולה עם הקהל שלנו – ציבור הגולשים – שהרי אין לעיתונות שום משמעות ללא קהל הקוראים שלה. אנו מזמינים כל אחד ואחת מכם להיות מעורב בנעשה באתר. אתם מוזמנים להגיב, לדון לשתף ולהפיץ את המידע שמוצג בפניכם. אנחנו קוראים לכם לשלוח לנו נתונים שהייתם רוצים לראות באוויר ומאפשרים לכם להשתמש בנתונים שברשותנו כדי לקחת אותם צעד אחד קדימה.

מי אני?

קוראים לי דורון ברויטמן. בטרם אתחיל ואפרט מי ומה אני, קודם עלי להסביר לכם מה אני לא. אני לא עיתונאי בהכשרתי, גם לא מעצב גרפי, ויכולות התכנות שלי מסתכמות ביצירת נוסחאות באקסל ויצירת גרפים בJava script. בכל זאת, נדמה שיש בי קצת מכל דבר. הוסמכתי בעברי כהנדסאי אלקטרוניקה, ובמשך שנים רבות עבדתי לפרנסתי כטכנאי. בין לבין סיימתי תואר ראשון בתקשורת במכללת ספיר ותואר שני בהצטיינות, אף הוא בתקשורת, באוניברסיטת תל אביב.

 

במהלך לימודי נחשפתי לתחום חדש שמתפתח במהירות ברחבי העולם – "דאטה ג'ורנליזם" – שריתק אותי למסך. מהר מאוד הבנתי שזה המקום שבו אני רוצה להיות ולכן למדתי באופן עצמאי את התחום ואת והכלים הטכנולוגים שעומדים במרכזו. מקבץ תערובת כישוריי בשילוב עם יצר סקרנות שובב, הובילה להתגלגלותו של רעיון אשר הלך והבשיל  לכדי אתר "נתון בראש".

 

מה אני כן? אני עיתונאי נתונים (דאטה ג'ורנליסט) ובמסגרת עבודתי אני אוסף נתונים, מטייב אותם, מנתח אותם ומייצג אותם ויזואלית. כל זאת על מנת לייצר אייטם חדשותי מבוסס נתונים שנועד לחבר לכם עוד חלק בפאזל העצום הזה שנקרא "מציאות". 

 

על מנת לעשות זאת טוב ככל הניתן רכשתי ידע ומיומנויות במגוון תחומים. עבדתי כאנליסט במכון מחקר בתל אביב ושדרגתי את הידע שלי בסטטיסטיקה. בנוסף, למדתי לעבוד עם מגוון רחב של תוכנות לניתוח וויזואליזציה של נתונים ופיתחתי מספר מיומנויות בסיסיות בתכנות. שני התארים שלי בתקשורת מעניקים לי תמונה רחבה על עולם התקשורת ועל הלוגיקה העיתונאית העומדת מאחורי תהליכי ההפקה של החדשות. מעל הכול למדתי איך להסתכל על הנתונים ולשאול את השאלות הנכונות.

אז מה אני בעצם עושה?

איסוף וטיוב נתונים

איתור מקורות מידע מבוססי נתונים, גישה למאגרי מידע, המרת קבצים, "גירוד" נתונים מהרשת (scraping), איחוד קבצי נתונים, בניית Pivot tables, ניקוי נתונים "מלוכלכים" ויצירת קובץ דאטה מקיף לניתוח.

ניתוח נתונים

ניתוח סטטיסטי של נתונים עד לשלב הסקת המסקנות וגיבוש תובנות על פי הקשרים משתנים . תהליך הניתוח כולל סטטיסטיקה תיאורית וסטטיסטיקה היסקית. בתוך כך מתבצע איתור קשרים בין משתנים, איתור דפוסים ואיתור שינויים לאורך זמן.

וויזואליזציה

הצגה גרפית של הנתונים תוך שימוש בתמונות, תוכנות ייעודיות ו/או קוד Java Script. הצגת נתונים מתקיימת הן ברמת הגרף הבודד והן ברמת ה-Dashboards אשר מאפשר לחבר יחד מספר גרפים על מנת לספר סיפור אחד שלם.

כתיבה ועריכה

חיבור כל החלקים לכדי סיפור מבוסס נתונים בעל ערך עיתונאי. בתוך כך כתיבת ההקשר הכללי לסיפור, עריכה והגהה של טקסט וסידור וארגון של חלקי הסיפור השונים תוך שמירה על רצף הגיוני.

אלו התוכנות שאני יודע לעבוד עימן

Excel

Tableau

WordPress

Elementor

Chart JS

אז למה אתם מחכים?

עקבו אחרינו

נגישות